Érdekességek a nagyvilágból
Megtörtént a magas szintû bejelentés a földönkívüliek és a nemzetközi háttérhatalom létezésérõl
(2013.06.26.) Olyan dolog történt, ami világraszóló visszhangot kellett volna kapjon. Hivatalos és magas szintû bejelentés hangzott el mind a Földet évezredek óta látogató földönkívüli fajokról, mind a Földet irányító háttérhatalmi erõkrõl és azok fõbb szervezeteirõl.
Tovább >
Hûha! jel: az egyetlen SETI utalás az idegenekre
(2013.05.26.) A földönkívüli intelligencia után kutató SETI évtizedek óta pásztázza az égboltot abban a reményben, hogy mesterségesen generált rádiójeleket fog egy idegen civilizációtól. A dolog érdekessége, hogy jó eséllyel ez a pillanat már megtörtént, méghozzá 1977-ben.
Tovább >
Atomnyi szereplõkkel forgattak kisfilmet az IBM-nél
(2013.05.03.) Az IBM bemutatta a világlegapróbb karaktereivel forgatott filmjét. A speciális elektronmikroszkóppal és stop-motion technikával készített alkotás képenként mindössze néhány tucat atomból áll, és 250 képkockában meséli egy kisfiú és egy atom történetét. A világ legkisebb filmje a Guiness rekordok könyvébe is bekerült.
Tovább >
Optikai illúzió: növekvõ cigaretták
(2013.02.12.) Látszólag növekszik vagy zsugorodik a cigaretta a térhatásúra rajzolt háttéren mozgatva. A térlátás csapja be az embert.
Tovább >
Megjelent a videó az óriáskalmárról
(2013.01.30.) Japán kutatók elsõként filmezték le természetes közegében az óriáskalmárt, ami mérföldkõ a puhatestûek kutatásában. Az állatról készült felvételeket a napokban mutatták be az Egyesült Államokban. A film Magyarországról még nem elérhetõ, de néhány részletet megtaláltunk.
Tovább >
Hogyan közlekedjünk a jégen?
(2013.01.16.) Önkéntesek esnek-kelnek egy torontói fagylaborban, ahol a téli körülményeket és a viszontagságoknak ellenálló felszereléseket vizsgálják kanadai kutatók. A magyar szakértõ elmondja, hogyan célszerû a jégen közlekedni.
Tovább >
Ezt látta volna Han Solo a hiperûrugrásnál
(2013.01.15.) A Csillagok háborúja egyik ikonikus jelenete, amikor Han Solo fénysebességre kapcsol, és megnyúlik a csillagmezõ. Fizikusok szerint a valóságban ez teljesen máshogy nézne ki.
Tovább >
Mire jó a chip a kutyában?
(2012.12.21.) Januártól kötelezõ lesz a kutyák mikrochippel történõ egyedi azonosítása. Az állatvédõk szerint ez hatalmas elõrelépés, ám attól tartanak, hogy sokan inkább megszabadulnak a kutyájuktól a költségek miatt. Miért fontos chipet ültetni a kutyába?
Tovább >
Agyakat digitalizálna a Google új fõmérnöke
(2012.12.20.) Az embernél intelligensebb gépekre vágyik a Google új technológiai igazgatója. Ray Kurzweil a század közepére várja, hogy az emberek összeolvadjanak a mesterséges intelligenciákkal.
Tovább >
Példátlan módon halak fogtak madarakat
(2012.12.12.) Franciaországban harcsákat filmeztek le, ahogy sikerült galambokat fogniuk a vízparton.
Tovább >
Magyar kutatók vették észre Da Vinci hibáját
(2012.12.06.) Az õsemberek helyesebben ábrázolták a négylábú állatok járását, mint a modern kori mûvészek, állapították meg magyar kutatók. A természettudósként és mûvészként is világhírû Leonardo da Vinci szintén hibásan ábrázolta a lovak járását.
Tovább >
A vibrátort is meg lehet hackelni
(2012.11.27.) Arduino vezérlõbõl és ultrahangos távolságmérõbõl épített nagy teljesítményû vezérlõt intelligensen vezérelhetõ vibrátorához egy nõi hacker. Elizabeth Scott úgy gondolja, hogy a szexjátékok evolúciója még csak a kezdetén tart.
Tovább >
A gépekkel egybeolvadt embereké a jövõ
(2012.11.23.) Csak 2045-ig kell kihúzniuk azoknak, akik gépi intelligenciákkal összeolvadva örökké akarnak élni. Ha pedig 2030-ig valahogy túlélnek, már számíthatnak arra, hogy létfenntartó nanorobotok segítenek az életbenmaradásban - állítja Ray Kurzweil futurológus.
Tovább >
Tovább >
Évekkel korábban született Jézus
(2012.11.21.) Téves számításokon alapszik a keresztény kalendárium, írja most megjelent könyvében XVI. Benedek pápa.
Tovább >
Ezek az ûrkorszak világképformáló fotói
(2012.11.19.) A Hold egén még gyönyörû kékes bolygó a Föld, a Marsén azonban már csak egy apró pötty, és akkor még mindig csak a szomszédban járunk a hatalmas világegyetemben. Kozmikus gondolkodásunk mérföldkövei a Space.com ûrportál képes összeállításában.
Tovább >
A jövõ gépei a jövõ városában
(2012.11.17.) Óriási és folyamatos kapacitásra lesz szükség ahhoz, hogy kihámozzuk a számunkra fontos információkat a jövõ okosvárosainak állandóan ránk zúduló adatözönébõl. Milyen eszközöket terveznek erre a célra? Az Intel kísérleti technológiákat bemutató konferenciáján jártunk.
Tovább >
A 21. században eltûnhet a kávé a Földrõl
(2012.11.08.) Évtizedeken belül kipusztulhat a világ legnépszerûbb kávécserjéje, a Coffea arabica. A Földön elfogyasztott kávék háromnegyedének ez a növény a forrása.
Tovább >
Ezért lehetnek rémálmaink
(2012.10.31.) A napokban indult, Különös Álmok nevû Facebook-oldal gyûjti a felhasználók szokatlan - általában elég nyomasztó - álmait. Utánanéztünk, egyáltalán miért álmodunk, összefügg-e egy esetleges rémálom a napunkkal, vagy a teliholddal. A szakértõk szerint álmunkban helyre rakjuk a napot, és többször álmodunk rosszat, mint jót.
Tovább >
Megdõlni látszik a mûszaki fejlõdés mítosza
(2012.10.11.) A technológia története több olyan hasznos leckét is magába foglal, ami bárki számára tanulságos lehet, aki a mûszaki fejlõdésben látja a 21. század problémáinak megoldását.
Tovább >
A cápák nem szeretik az emberhúst
(2012.10.04.) Csak egy csövet visz magával önvédelmi célokra Selmeczi Dániel, amikor cápák közé merül fotózni. A búvárfotós úszott már tigriscápákkal, ámbráscetekkel és dugongokkal, jövõre pedig a kék bálnák nyomába ered. A legnagyobb vágya egy kardszárnyú delfin lefényképezése.
Tovább >
Készül a Bi-Fi, a biológiai "internet"
(2012.09.29.) Létezik egy vírus, az M13, ami ahelyett, hogy támadna, inkább csak beköltözik, mint egyfajta vendég a testbe, csipegetve a bevitt tápanyagokból és válogatás nélkül üzengetve a sejteknek. Nem rég a Stanford Egyetem biomérnökei egy kicsit átalakították az M13-t.
Tovább >
Tovább >
Fülhallgató vagy sugárhajtómû?
(2012.08.30.) Egy új tanulmány szerint a fülhallgatóval történõ hangos zenehallgatás majdnem olyan veszélyes, mintha egy mûködõ sugárhajtómû közelében álldogálnánk.
Tovább >
Az alkohollal is csodát tesz a grafén
(2012.01.28.) A csodaanyagként aposztrofált grafén egy újabb alkalmazási területére bukkant egy nemzetközi csapat, az alkohol lepárlásra, persze ennél hasznosabb megoldásokat is elõre vetít a felfedezés.
Tovább >
Elõször filmezték le egy nõ agyát orgazmus közben
(2011.11.15.) Elsõ alkalommal sikerült agyi képalkotó eljárás segítségével videót készíteni egy nõ agyáról orgazmus közben.
Tovább >
Mikor lõhet a robot emberre a jövõ háborúiban?
(2011.10.17.) Az Egyesült Államok hadseregében már ma is több ezer robotot vetnek be, a távirányítású repülõgépektõl az aknamentesítõkön át a Csillagok háborújából ismert birodalmi lépegetõkre hasonlító szállítóeszközökig. A robotika szinte követhetetlen gyorsasággal fejlõdik, miközben a harci robotok felhasználásának etikai kérdései szinte teljesen kidolgozatlanok.
Tovább >
Mit árulnak el a támadó kutyák testjelei?
(2011.09.14.) A nyílt utcán egy gazdátlan kutyával szembekerülve sokszor nem lehet tudni, hogy mire számíthat a járókelõ. Vajon teljesen ártalmatlan lesz az állat? Támadni fog? Hasznos tudás a kutyák testjeleinek alapvetõ ismerete.
Tovább >
Harap is az újonnan felfedezett, szarvasbogár nagyságú darázs
(2011.09.09.) Két és félszer nagyobb egy átlagos lódarázsnál az darázs, amelyre nemrég bukkantak Celebesz szigetén. A nagy mérethez hatalmas rágók társulnak, melyek hosszabbak, mint a rovar elülsõ lábai.
Tovább >
Tényleg érdemes kopogtatni a dinnyét?
(2011.08.26.) Szegedi fizikusok egy csoportja (Dr. Hopp Béla, Dr. Smausz Kolumbán Tomi, Dr. Kecskeméti Gabriella és Zölei Dániel, SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék) annak a nyáron fontos, de mindenki számára rejtélyes kérdésnek járt utána, ogy hozzásegít-e minket egy jó dinnye megvásárlásához a kopogtatás.
Tovább >
Az emberek döntéshozó képessége a korral átalakul
(2011.08.25.) A bölcsesség tényleg a korral jár, állítja egy új amerikai tanulmány. A kutatók szerint az idõsebb emberek megfontoltabb, jobb döntéseket hoznak, mint a fiatal felnõttek, akiket jobban befolyásolnak az érzelmeik.
Tovább >
Az agy lefagyasztása a legtakarékosabb út a jövõbe
(2011.08.02.) A krionika hívei szerint elérhetõ a halhatatlanság, ha az emberi testet vagy csak az agyat lefagyasztott állapotban megõrzik addig, amíg gyógyíthatóvá nem válik a halált okozó betegség. Ma már több intézet is van, amely emberek lefagyasztásával és tárolásával foglalkozik, és világszerte több mint kétszáz test várja a felolvasztást. De vajon érdemes-e a borsos árat kifizetni a halhatatlanság ígéretéért?
Tovább >
Régóta járkálnak köztünk kimérák
(2011.07.26.) Létrehozhatók-e olyan majmok, amelyek agyát emberi idegsejtek építik fel? Vajon egy ilyen állat úgy gondolkodna, mint egy ember? Megtermékenyíthetõ-e emberi petesejt egy állat szervezetében? Kialakíthatók-e emberszerû tulajdonságok állatokon? A kimérákkal kapcsolatos kísérletek súlyos etikai problémákat vetnek fel.
Tovább >
Állandóan változik a Föld alakja
(2011.07.04.) A mûholdas geodézia jóvoltából tudjuk, hogy bolygónk alakja nem gömb és nem is forgásellipszoid, hanem geoid, melynek alakját rendszeresen újraszámolják. Az utóbbi évtized precíziós geodéziája kimutatta, hogy ez az úgynevezett "Potsdam burgonya" idõfüggõ gravitációs változásokat mutat.
Tovább >
A legvérmesebb kutyákat is megszelídítik egy magyar módszerrel
(2011.06.16.) A legproblémásabb kutya is ideális kedvenccé válik egy magyar kutyanevelési módszerrel, amelynek használata rohamosan terjed a kutyaiskolák körében, és külföldrõl is hatalmas az érdeklõdés iránta. A Tükör módszer alapítója, Korom Gábor szerint ezek az iskolák inkább gazdaiskolák, és elmondása szerint javíthatatlan kutya nincsen, maximum a gazda nem elég kitartó.
Tovább >
Már ötven atombomba sötétbe borítaná a Földet
(2011.05.18.) A hétköznapi emberek, sõt a politikusok jó része is meg van gyõzõdve arról, hogy nem törhet ki olyan nukleáris háború, amelynek hosszan tartó lehûlés és éhínség lenne a következménye. Egy amerikai szakértõ Nature-ben megjelent véleménye szerint azonban egy helyi nukleáris összecsapásnak is súlyos hatása lenne bolygónk éghajlatára.
Tovább >
Miért látjuk azt, ami nincs is ott?
(2011.04.23.) Kísértetkastélyok, szellemidézés, telepátia, jövendõmondás, testen kívüli élmények: olyan jelenségek, amelyeket nem lehet megmagyarázni, akár hisz valaki bennük, akár nem. Egy, a közelmúltban megjelent könyvben mégis megtaláljuk e rejtélyek kulcsát.
Tovább >
Mikrohullámú sütõbõl is készülhet elektromágneses fegyver
(2011.04.21.) A 21. század hadviselésében a számítógépek legalább olyan fontos szerepet játszanak, mint a hús-vér katonák. Ha ez így van, akkor az emberek helyett az elektronikus rendszereket támadó csapásmérés is végzetes károkat okozhat - legyen szó akár katonai, akár polgári rendszerekrõl.
Tovább >
Negyven éve lángol a pokol kapuja
(2011.04.08.) Már négy évtizede lángol egy tátongó mélyedés a közép-ázsiai Kara-kum-sivatag közepén. A 60 méter széles és 20 méter mély kráter 1971-ben jelent meg egy rosszul sikerült szovjet bányafúrás következtében. A kísérlet során elértek egy nagyméretû földalatti gázkamrát, a felszín beomlott, ezzel megnyitva a metánnal telített óriási lyukat.
Tovább >
Az ember a legerõsebb szagú állat
(2011.02.25.) Az izzadt emberi bõr átható szaga egyedülálló az állatvilágban. Az ember azért is különösen büdös, mivel a szaganyagok a test szinte minden részén kiválasztódnak, és emellett még a rajtunk élõ mikrobák is kibocsátanak szagokat.
Tovább >
A magyar megoldás a legjobb eddig az élet meghatározására
(2011.02.03.) A 21. század elején még mindig nem tudjuk pontosan meghatározni, mi az élet. Egyesek szerint hasonló nehézségekkel állunk szemben, mint azok, akik a vizet akarták definiálni a molekula-elmélet megalkotása elõtt. A korábbi próbálkozások és a NASA-definíció után a nemrég elhunyt Gánti Tibor elmélete állhat legközelebb a valósághoz.
Tovább >
Rossz az összes horoszkóp - mikor és hol jár a Nap valójában?
(2011.01.26.) Sokan nem is abba a csillagjegybe tartoznának, ahova besorolták õket. Az úgynevezett precesszió miatt ugyanis már több száz éve rosszul számolják a Nap helyzetét az asztrológusok, ezért a legtöbb horoszkópot hibásan készítik el. Ezt nagyon régóta tudjuk, de az elmúlt hetekben ismét az érdeklõdés középpontjába került a téma.
Tovább >
A csoki és a bor jó kombináció az elbutulás ellen
(2011.01.23.) Egyre több kutatás támasztja alá, hogy bizonyos élelmiszerek serkentik a memóriamûködést: a bogyós gyümölcsöket, kakaót, teát, szójatermékeket, bizonyos fûszereket és mértékkel bort fogyasztó embereknél késõbb vagy egyáltalán nem jelentkezik az idõskori elbutulás, sõt a Parkinson-kór kialakulása is kevésbé veszélyezteti õket.
Tovább >
Nagy jövõt jósolnak az emberi szemgolyóra hasonlító kamerának
(2011.01.21.) Állítható gumiobjektívvel felszerelt minikamerát fejlesztettek ki amerikai kutatók. A kamera fényérzékelõje az emberi szem retinájához hasonlóan görbült felületû. A készüléket többek közt az endoszkópos vizsgálatoknál, a robotikában és az éjjellátó készülékekben lehet felhasználni.
Tovább >
Oldal tetejére |