Környezet
A hazai erdõk genetikai átalakulását is okozza felmelegedés
(2010.02.20.) Borhidi Attila akadémikus szerint az idei csapadékos tél csupán egy rövid korrekciós szakasz a klímaváltozás folyamatában, amelynek végén megváltozott éghajlat és növényvilág uralja majd a Kárpát-medencét.
Tovább >
Újabb ciánszennyezés Magyarországon?
(2010.02.18.) Újrakezdõdhet az aranykitermelés a 2000. évi katasztrofális ciánszennyezést okozó nagybányai helyszínen, miután a létesítmény - melyet egy orosz üzletember vásárolt meg - beadta környezetvédelmi engedélykérelmét az illetékes hatóságokhoz.
Tovább >
A vega is árthat a környezetnek
(2010.02.13.) Számos húspótló élelmiszer - például a szója, a csicseriborsó és a lencse - fogyasztása inkább károsítja a környezetet, mivel a tengeren túlról hozzák be Európába.
Tovább >
Az újrahasznosítással mindenki nyer!
(2010.02.13.) Tizenöt év óta elõször csökkent tavaly itthon a csomagolási hulladékok mennyisége, miközben a szelektív visszagyûjtés és újrahasznosítás arányát is sikerült valamelyest növelni. Elindította az eddigi legnagyobb Az újrahasznosítással mindenki nyer! c. környezetvédelmi kampányát az ÖKO-Pannon.
Tovább >
Rákkeltõk a dohányosok bútorai
(2010.02.09.) Rákkeltõ anyagokat, toxinokat hagy maga után a dohányfüst a tárgyak, falak felszínéhez kapcsolódva, derült ki a kaliforniai Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium kutatásából.
Tovább >
Csillagászati kárt okozhat a jégolvadás
(2010.02.09.) Szinte felfoghatatlan, 2,4 billió és 24 billió dollár (480 billió és 4800 billió forint) közötti kárt okozhat 2050-ig az északi-sarki jégolvadás kutatók becslése szerint.
Tovább >
Vészes talajpusztulás
(2010.02.08.) Egy ausztrál kutató szerint akár 60 év alatt is elfogyhat a termõtalaj a világon a föld túlhasználata és más okok miatt. Jelenleg évente 75 milliárd tonna talaj veszik el világszerte, s mára a világ termõtalajának 80 százaléka mérsékelten vagy jelentõsen erodálódott.
Tovább >
Gyorsabb az északi klímaváltozás
(2010.02.08.) A vártnál gyorsabban változtatja meg az északi-sarki környezetet a klímaváltozás, felgyorsítva a jég eltûnését a térségben - állapította meg a Kanada legészakibb részén végbemenõ környezeti változásokról készített eddigi legátfogóbb kutatás.
Tovább >
Energiavámpírok vagy klímabarát otthonok?
(2010.02.04.) A mostani évi 28 milliárd forint állami támogatás felhasználásával 30 év alatt lehetne a jelenlegi követelményeknek megfelelõen hõszigetelni a lakásokat, viszont ha minden lakás már ilyen lenne, akkor - mai áron - évi 472 milliárd forintnyi földgázt lehetne megtakarítani.
Tovább >
Késik a dél-alföldi jó ivóvíz
(2010.02.03.) Magyarország három év hosszabbítást, derogációt kért Brüsszeltõl, mert az elmúlt esztendõ végére nem tudta teljesíteni, hogy például a Dél-Alföldön literenként 10 mikrogramm alá csökkentse az ivóvíz arzéntartalmát.
Tovább >
Lejárt a klímahatáridõ
(2010.01.31.) A klímavédelem szempontjából legfontosabb szereplõk - az USA, az Európai Unió és Kína – mindegyike elküldte kibocsátás-csökkentési vállalásait az ENSZ-nek a koppenhágai megállapodásban megszabott január 31-i határidõig. Maradtak a koppenhágai ígéretek.
Tovább >
10 éve történt a tiszai ciánszennyezés
(2010.01.29.) Tíz éve, 2000. január 30-án Romániában az aranymosással foglalkozó nagybányai (Baia Mare) Aurul bányaipari vállalat létesítményébõl mintegy 100 ezer köbméternyi cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, ahonnan a Szamosba, majd a Tiszába került.
Tovább >
Megtérülõ szigetelés
(2010.01.26.) Az országban a múlt század hatvanas éveitõl sorra épített sátortetõs házak hõszigetelése mintegy 900 ezer forintba kerülne, és a harmadával csökkenõ gázszámlából elért megtakarítás a mai gázárak mellett 10-12 év alatti megtérülést hozna.
Tovább >
Baleset a németországi urándúsító üzemben
(2010.01.25.) Baleset történt Németország egyetlen urándúsító üzemében, a gronaui urándúsítóban, és egy személyt sugárfertõzés gyanújával kórházba szállítottak. A hivatalos közlemény szerint a környék lakosságát nem fenyegeti veszély.
Tovább >
Forró évtized van mögöttünk
(2010.01.23.) A NASA által 1880-ban megkezdett földfelszíni hõmérsékletmérések óta, az elmúlt egy évtized bizonyult a Föld legforróbb idõszakának.
Tovább >
Mi van a kosaradban: Környezetvédelem az üzlethálózatoknál
(2010.01.22.) Milyen hatásokat gyakorol a környezetre a hipermarketek tevékenysége és ezek a hatások milyen módon mérsékelhetõek? A Regionális Környezetvédelmi Központ (REC), Magyar Irodája kommunikációs kampányában e kérdésekre kereste a válaszokat.
Tovább >
Tovább >
Szenny és mocsok fogadja a hívõket
(2010.01.21.) Ahogy a Gangesz tovább folytatja útját lefelé, egyre nagyobb az ellentmondás a tisztaságát övezõ vallási felfogás és vizének valós állapota között.
Tovább >
A világon 1milliárdnak nem jut elegendõ ivóvíz
(2010.01.17.) A napjaink és a közeljövõben várható vízhiány alapjaiban rendítheti meg a lakosság létbiztonságát - tette közzé állásfoglalásában a Láng István akadémikus által vezetett szakmai csoport.
Tovább >
Éghajlatváltozás: rövid távon gondolkodunk
(2010.01.12.) A globális éghajlatváltozás lényegével és fogalmaival a hazai lakosság tisztában van, azonban az emberek nagy többsége ezt természeti veszélynek tekinti és a sokkal inkább húsba vágó gazdasági és társadalmi következményekre kevesen gondolnak.
Tovább >
Kutassunk, vagy védjünk?
(2010.01.12.) A biodiverzitás tudományos kutatásával foglalkozó ENSZ-szerv felállítására tett javaslatot Angela Merkel a biológiai sokféleség évének tegnapi megnyitó rendezvényén Berlinben.
Tovább >
Környezetszennyezõ szupertorony
(2010.01.10.) Környezetvédõk támadják a napokban átadott Burj Khalifa felhõkarcolót. A 828 méteres épület-monstrum építése és mûködtetése jelentõsen növeli az energiafogyasztást Dubaiban, amely már így is a világ legnagyobb ökológiai lábnyomú állama.
Tovább >
Evolúciós gócpontok a korallzátonyok
(2010.01.10.) A korallzátonyok sokkal több új fajnak adnak életet, mint a többi trópusi tengeri élõhely, derül ki egy német tanulmányból. Jelenleg azonban évente két százalékuk tûnik el az óceánok felmelegedése miatt, így csökken az új fajok kialakulásának esélye is.
Tovább >
Hideg felmelegedés
(2010.01.08.) Szakértõk szerint a Föld sok részén uralkodó nagy hideg nem cáfolja a globális felmelegedést, mely együtt jár a szélsõséges hõmérsékletek gyakoribbá válásával is - mindkét irányban.
Tovább >
Õsztõl közterületi só stop
(2010.01.08.) Õsztõl nem lehet konyhasóval csúszásmentesíteni a köztereket - közölte a kormányszóvivõ - bár az ónos esõs helyzet kivétel.
Tovább >
Zöldáram-megaprojekt indul az Északi-tengeren
(2010.01.06.) Németország nyolc további uniós tagállammal együttmûködésben gigantikus szélerõmû hálózatot kíván telepíteni az Északi-tengeren. A beruházással áttörést kívánnak elérni a szélenergia hasznosításában.
Tovább >
Év madara 2010.
(2010.01.01.) A nemzetközi biodiverzitás védelmi évben, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a madárfajok fogyatkozásának veszélyére hívja fel a figyelmet! Az MME az eltûnõ madarak nagyköveteiként a fecskéket választotta az év madarainak 2010-ben!
Tovább >
2009-ben is elmaradt a zöld fordulat
(2010.01.01.) Az IKSZ környezetvédelmi szempontból a súlytalanság és csalódás évének tartja 2009-et. Nem jött létre a megegyezés Koppenhágában. Itthon a korábbi esztendõben eladott széndioxid kvóta 28 milliárd forintos bevétele még mindig nem eredményezett "egy téglányi" zöld beruházást sem.
Tovább >
![]() |
![]() |
Oldal tetejére |